Film Önerisi: Yalanın İcadı – NETFLIX

Fikirler kendilerine bir dünya kurarlar. Benliğime yazılı bu motto yüzünden okuduğum/izlediğim/incelediğim her şeyde önce bir fikir arıyorum. Bu arayışıma havai fişek etkisiyle renk ve hareket katan film: Yalanın İcadı.

Oyunculukta bir çalışma stili, hayal ateşleyicisi olan “Sihirli Eğer”, bir fikrin temeli olmuş: Ya yalanın hiç olmadığı, icat edilmediği bir dünya olsaydı…? Nasıl olurdu…? Nasıl yaşardık…?
Filmin başlangıcı kendi dünyamızın tam zıttı olduğu için çok keyifli hissettiriyor. Beyinlerinde ve kalplerinde filtre olmayan insanları tam olarak bir paylaşım halinde görüyoruz. Günlük sıkıntıları arasında sıkışan bir adamın bankada doğruyu söylememeyi tercih edişi ile bir keşif serüveni başlıyor. Bir Yalan Macerası!

Yalanın İcadı’nın benim evrenimde bıraktığı izler:

Yalanı analiz ettiren, bu kanalla bir çok konuya ve felsefeye Merhaba! diyen film asla taraf tutmuyor.

Renklerine göre kategorize ettiğimiz güncel yalan kotamıza yeni maddeler ekliyor. Gerekli yalanlar, çözümcü yalanlar, düğümcü yalanlar, şefkatli yalanlar, kurtarıcı yalanlar, faydasız yalanlar…

Olumlu ve olumsuz yönlerde akış sürdüren film, işlediği her noktayı nötr bir sınıra taşımayı başarıyor.

Yalanın olmadığı bir dünyada insanlar duygularından azade, çöl bir kalple yaşıyorlar. Kırgınlık ve acı duygularının duygu haritalarımızdaki arazileri çorak ve boş. Yalan olmadığı için dürüstlük diye bir tanıma da ihtiyaç yok. Her şey, her evrende zıttıyla var oluyor, değişmeksizin.

Duygu kanalları olmayan insan bir hayvan gibi doğal davranırken, bir soru, işaretini arıyor:

İcat ettiğimiz duygular bizi biz yapıyor olabilir mi?
Duygular yalanla destekleniyor olabilir mi?

Bu soruları nötrleyecek sorular ise: Düşündüğünü filtrelemek zorunda olmak çok yorucu bir çaba değil mi?
Günümüzde duygular doğruluktan koşarak uzaklaşmıyor mu?

Bu tahterevallinin neresinde durduğumuz bize kalmış.
Tahterevallinin neresinde dengede olduğumuz ve dengede hissettiğimiz bizim ruhsal boyutumuz.

Hafifletici sebeplerimizi düşünmek için önemli bir an. Dürüstlük ve yalan konusunda seçimlerimiz neler? Dolabımızda kaç yalan kombini var? Bu kombinleri hangi durumlarda benliğimize giyiyoruz? Ne sıklıkla… Ve en önemlisi, bunlar bir kılıf mı bir zırh mı?

Hayata Katkısı Olsun!

Yasal Not: Filmin afişi paylaşım/tanıtım amaçlı kullanılmıştır.

Paylaşmak ister misiniz?

İPEK SÖZEN

Evrenime hoş geldiniz. Hayatta hepimizin kullandığı bir ortak noktamız var: Sözcükler. Ölümsüzlüğün icadı. Ruhlarımızın tarihini, evrenin kalbinde saklayan sihir. Bir ağacın yeşiline takılan nefes. Henüz yaşanmamış/solunmamış bir tarihin ayak sesleri. Arayışın ‘Daima!’ diye bağıran izleri...

Diğer