Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz Kitabının İzleri

Düşen atların öykülerini yazmışsınız. Bu öykülerin insanlarından bir halkınız oluşmuş. Bir satranç evreni gibi. Öykülerin başlangıcında hep boşlukta bir at. Bir durum anlatımı. Sanki bir şehirdeki bütün evlere üç dakikalığına girip çıkmak gibi. Başta, öykülerin devam etmesini beklesem de kitap ilerledikçe bu istek gitti. Çok gariptir, sonrasını aramadım hiçbirinin. Her öykünün başlangıcında yeni birini tanımanın heyecanı geldi üzerime. Sokaklar ve evler geçtim öyküleriniz boyunca. Her öykünün bir yerinde başka bir ben var köşelere saklanmış. Sizin halkınız, benim belki de. Benim içimde yaşıyor karakterlerinizin ismi.

Öyküler o kadar gerçek, ilerleyişi o kadar naifti ki kitabınızın ismini koyma sebebinizin, bir gecede bitirilebilecek bir kitap olduğunu düşünmenizden kaynaklandığını düşündüm. Sanki, içinizdeki atları bağlayın, bu gece benim sözcüklerimin satrancındasınız, diyorsunuz. Sürükleyiciliğinden emin bir yazar, sürüklendiklerinden emin durum ve karakterler. Bu kadar yalın ve yalınlığı ölçüsünde sıra dışı karakterler. Günümüzün sıradanlığını kıran bir sihir.

Sebze çorbası kıvamında bir kitap. İçindeki öz o kadar yoğun ki, besleyiciliği kural yıkıyor. Taptaze bir şeyi çağrıştırıyor bana. Bozulmamış anlar serisi. Herkesin sırtında taşıdığı yüklerden bir parça.

İçinizdeki atlar koştular

İçinizdeki atlar döndüler

Döndükleri yerden öldüler

Dört nala bir çaresizlik

Dört nala tutsaklık koşuyoruz

Sözcüklerin arası kadar alanlarımız

Düşüncesiz bir satrancı yaşıyoruz.

Paylaşmak ister misiniz?

İPEK SÖZEN

Evrenime hoş geldiniz. Hayatta hepimizin kullandığı bir ortak noktamız var: Sözcükler. Ölümsüzlüğün icadı. Ruhlarımızın tarihini, evrenin kalbinde saklayan sihir. Bir ağacın yeşiline takılan nefes. Henüz yaşanmamış/solunmamış bir tarihin ayak sesleri. Arayışın ‘Daima!’ diye bağıran izleri...

2 thoughts on “Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz Kitabının İzleri

 • 22 Mart 2020 tarihinde, saat 03:58
  Permalink

  Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking
  what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google
  (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself
  during the coronavirus scare!

  ~Alex

  • 3 Nisan 2020 tarihinde, saat 14:40
   Permalink

   Hello there! I am so happy for your nice comment. I am using “Bard” theme in my page. It’s very nice theme, you are right. My page has lots of plugins. Take care of yourself, corona is very dangerous. Best wishes..

Yorumlar kapatıldı.

Diğer