8 Mart – 2019

Bugün “8” Mart. Yan dönmüş bir sonsuzluk ya da tam tersi bir düşünceyle ayakta duran bir sonsuzluk. Kendi ayakları üzerinde durmak demiyorum, bu kavrama da işaret etmiyorum. Böyle düşüneceğinizi biliyordum, çünkü bayılıyoruz izlere. Ve takibe… Sonuçta Instagram maceramız da bir gün birinin “bir izini” sosyal medyaya yüklemesiyle başlamadı mı 🙂 Keşif ruhumuzu bir yerde düşürdük. Nerede bilmiyorum çünkü hepimiz farklı bir yerde düşürdük, hepimiz kendi dengemizde/evrenimizdeyiz.

Lakin işaret etmek isterim, sosyal medya hesaplarımızda bile! ‘Keşfet’ tuşu var 

Bugün kadınlar günü. Önce işaretinin anlamını seçelim. Kendimiz için bir seçim yapalım. Kendi bakış açımızı seçmek ve yaşamak, hayata bir pencere açmak kadar kolay olsun bugün. “Benim sonsuzluk işaretim üst üste koyulmuş iki sıfır” bile desen, sana “heykelvari duran sıfırlarının çok sanatsal gözüktüğünü” söylerim. Belki güleriz.

Bugün kadınlar günüymüş. Hadi kendimize bir kahve söyleyelim. Sonra, çok sevdiğimiz bir şeyi yapma izni verelim kendimize. Yapılacak iş her neyse, onun değil kendi gözümüzün içine bakalım. İnsan kendine zaman ayırdığında günler uzar, geceler kısalır -Çünkü yapılmayan işler gece yapılır- yaz gelir ruhuna.

Kadın olmak kendi ayakları üzerinde değil, kendi kalbi-vicdanı üzerinde durmaktır.

Al önüne bir kâğıt, düşündüğün herkesi ve her şeyi maddeler halinde not et. Hallettiklerine “+” koy, olmayanlara süre ver ve zihninin haritasını gör. Ne çok şeyin aklının çayırlarında koşturduğunu gör ve bugün hepsine tatil ver. Sen ol sadece aklının çayırlarında.

Neye ihtiyacın var ya da olabilir? Yaz.

Neyi, kimi, hatta kendini nerede, ne şekilde düşlüyorsun? Çiz.

Bir şey izle. Mümkünse animasyon/anime. Komedi. Ya da bir güzel ağlayıp biraz duygu denizini keşfetmeli.

Kadınlığın fıtratını düşün.

Menekşeler hangi mevsimde açar, bunu düşün. Bugün önemsiz gördüğün, belki saçma bulduğun bir şey yap ve toprağına cemre düşür. Çünkü kadının her şey olmaya yeltenen, her şeyi düşünen, çok koşturan, çok hisseden, çok daralan/boğulan/direnen/seven bu halleri bence tümden berekettir.

Güzel bir gün olmasını diliyorum.

Paylaşmak ister misiniz?

İPEK SÖZEN

Evrenime hoş geldiniz. Hayatta hepimizin kullandığı bir ortak noktamız var: Sözcükler. Ölümsüzlüğün icadı. Ruhlarımızın tarihini, evrenin kalbinde saklayan sihir. Bir ağacın yeşiline takılan nefes. Henüz yaşanmamış/solunmamış bir tarihin ayak sesleri. Arayışın ‘Daima!’ diye bağıran izleri...

Diğer